Před pár dny byli policisté školního policejní střediska krajského ředitelství ve správný čas na správném místě.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Dvojice instruktorů, v našem slangu „bojařů“, jela 3. září dopoledne z výcviku střelecké přípravy svých kolegů. Poblíž železáren v Třinci si policisté povšimli v protisměru, po levé straně, muže ve věku kolem 50 let ležícího na chodníku. U něj bylo několik lidí. Policisté okamžitě zastavili a přiběhli na místo. Vytěžením přítomných zjistili, že již zavolali sanitku, neboť ležící muž jim při komunikaci sdělil, že má cukrovku."
Muž pak začal najednou ztrácet vědomí, těžce se mu dýchalo a vypadalo to, že u něj přichází záchvat. Policisté mu proto začali ihned poskytovat první pomoc.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Přinesli si z auta i zdravotnický batoh, měli totiž podezření i na zranění hlavy zřejmě po pádu na zem. Policisté zajistili, aby na muže nesvítilo slunce, dali ho do stabilizované polohy, kontrolovali jeho zdravotní stav a snažili se, aby komunikoval a neusínal, tedy aby jej udrželi při vědomí. Po příjezdu zdravotníků ho kolegům pomohli naložit do sanitky."
Poskytování první pomoci je dnes u policistů zcela běžná záležitost. Někteří jsou přímo specialisté - zdravotníci. Například na odděleních hlídkové služby nebo na speciální pořádkové jednotce. Jeden z policistů, který zasahoval u kolabujícího muže v Třinci je dokonce instruktor první pomoci na moravskoslezském školním policejním středisku.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "V rámci něho působí lektoři a instruktoři, kteří mají svěřené vskutku množství činností a povinností, například odpovědnost za organizaci a realizaci služební přípravy a provádění prověrek ze služební přípravy, tzn. přípravu střeleckou a tělesnou. Plní dále úkoly v oblasti policejního sportu a zabezpečují a organizují postupové i republikové přebory, například ve střelbě ze služební zbraně. Na bedrech jim leží také vzdělávací aktivity, programy a odborné přípravy na různá témata a oblasti."
Jednou z nedávných odborných příprav prošlo téměř deset policistů z obvodních oddělení Třinec, Frýdlant nad Ostravicí a oddělení hlídkové služby Frýdek-Místek.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Všichni mají ve služebním obvodu vodní plochu, a tak procvičit záchranu tonoucího pomocí házecího pytlíku bylo naprosto odůvodněné. Jedná se v podstatě o látkový obal, na dně má nosným materiálem, ke kterému je upevněno lano s vysokou pevností. Instruktoři školního policejního střediska kolegy provedli teorií zacházení s touto záchrannou pomůckou, zdravovědou a byli i figuranty v následné části praktické."
Jedním z podobných zásahů byla například záchrana dívky, která spadla do splavu ve Frýdku-Místku.