WandP

"Mami, tati, mám nový telefon!" Pachatelé zneužívají důvěru přes SMS a WhatsApp


Moravskoslezská policie varuje před novou vlnou internetových podvodů. Pachatelé se přes SMS zprávy vydávají za děti obětí a pod různými legendami žádají o zaslání peněz. Několik důvěřivých rodičů už přišlo o stovky tisíc korun.

Policisté napříč Moravskoslezským krajem evidují od listopadu desítky případů internetové trestné činnosti, při které se pachatelé vydávají za rodinné příslušníky. Obětem zasílají SMS zprávy s oslovením „mami“ nebo „tati“ a dále pokračují v komunikaci přes WhatsApp. Podvodníci pak žádají peníze na zaplacení domnělých výdajů, přičemž celková škoda již přesáhla 400 tisíc korun.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: „Vše začíná SMS zprávou od neznámého čísla, v některých případech i s cizí státní předvolbou, s oslovením – mami, tati. Zpráva pak obsahuje informace, že má pisatel rozbitý telefon, a ať se s ním dotyčný spojí přes WhatsApp na uvedené telefonní číslo, které již má českou předvolbu."

Podvodníci vytvářejí věrohodné příběhy o rozbitých telefonech – například že přístroj spadl do záchodu nebo se rozbil ve sprše. Po navázání komunikace následuje prosba o finanční pomoc. Nejvyšší částka, kterou podvodník takto získal, přesáhla 140 tisíc korun.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: „V této souvislosti nabádáme, aby si lidé ověřovali informace, zejména pokud někdo požaduje zaslání finančních prostředků, a to i pokud se vydává za rodinné příslušníky."

Ve dvou případech oslovení rodiče správně kontaktovali své skutečné děti, aby ověřili pravost žádosti o pomoc. Policie nabádá k obezřetnosti při přijímání zpráv z neznámých čísel.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: „Vždy je dobré být velmi obezřetný, pokud přijde zpráva z neznámého čísla nebo zpráva, kde se telefonní číslo vůbec nezobrazí."

Policie apeluje na veřejnost, aby v případě podezření na podobný podvod ihned kontaktovala linku 158.

Sdílet:

Více od Lukáš Zavadil