Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří je jednou z památek na území karlovarského regionu zapsanou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Informace a zajímavosti o této jedinečné památce mají turistům zprostředkovat nová návštěvnická centra, která vzniknou na obou stranách Krušných hor. V Karlovarském kraji byl k tomuto účelu vybrán historický objekt č. p. 8 v Jáchymově.
„V letošním roce uběhlo pět let od zápisu hornického regionu mezi světové unikáty. A kolegové ze saské strany Krušných hor připravují projekt čtyř návštěvnických center, které atraktivní formou expozice přiblíží světovou památku široké veřejnosti. Naši sousedé nám na projektu nabídli spolupráci, s tím, že by světová památka měla být rovnoměrně zastoupena mezi všemi svými součástmi, které jako jednotlivé komponenty dohromady utvoří funkční celek. Mělo by tak vzniknout jedno návštěvnické centrum v Ústeckém kraji, konkrétně v Krupce, a jedno u nás, v Jáchymově. My i jednotlivé obce jsme samozřejmě souhlasili, protože památky chceme dále rozvíjet, přiblížit je veřejnosti a turistům, aby pochopili, že jde skutečně o něco jedinečného, co ve světě nemá obdoby. Proto jsme se rozhodli podpořit město Jáchymov a spolupracovat na přípravě tohoto jedinečného přeshraničního projektu,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Vojtěch Franta s gescí v oblasti lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO.
Město Jáchymov nyní nechává zpracovat projektovou dokumentaci expozice, jejíž realizaci podpořil Karlovarský kraj individuální dotací ve výši 750 000 korun. Opravy historického domu, kde má návštěvnické centrum vzniknout, se ujme město Jáchymov.
Hornický region tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a pět v Čechách. Společně tyto komponenty dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě. Díky více než 800 letům téměř soustavné těžby a zpracování rud vznikla v Krušných horách jedinečná hornická krajina s unikátními montánními památkami v nadzemí i podzemí a s hustou sítí specifických horních měst. Památky dokládají způsoby těžby a úpravy různých rud (stříbra, cínu, kobaltu, železa a uranu) od 12. do 20. století.