Každoroční několikadenní krojovaná přehlídka tuzemských i zahraničních folklorních souborů na různých scénách v Karlových Varech oživí světoznámé lázně ve dnech 28. srpna – 1. září.
Poslední srpnová středa bude svědkem zahajovacího koncertu v Císařských lázních, dále se část festivalového dění bude odehrávat v prostoru před Hlavní poštou, ale i u lázeňských kolonád nebo před Hotelem Thermal. Centrem města v sobotu také projde oblíbený krojovaný průvod. Festivalu si užije i město Loket, v jehož amfiteátru pod gotickým hradem se v neděli několikadenní podnik završí.
Ze vzdálenějších koutů vlasti se na západ Čech už pomalu chystá soubor ze slováckého Bzence, východočeská Jitřenka nebo Růže z Českého Krumlova. Oblast západních Čech a Podkrušnohoří bude zastupovat Kolowrátek z Tachova, Krušnohor z Chomutova, Marjánek z Mariánských Lázní, z Teplé dorazí uskupení Stázka a UMaruš a širší Karlovarsko bude reprezentovat domácí, organizátorský Soubor písní a tanců Dyleň.
Diváci se též mohou těšit na lidovou kulturu ze zahraničí, konkrétně na folkloristy ze Slovenska, Řecka, Alžírska, Kolumbie, Mexika a Ukrajiny, kterou budou reprezentovat zástupci této národnostní menšiny na našem území. Celkem se jedná o 10 tuzemských a 5 zahraničních souborů.
Festival bude tento rok nově spolupracovat s Karlovarským symfonickým orchestrem, se kterým chystá v pátek společný koncert, ale také již tradičně s jarmarečníky, jejichž trhy tvoří v centru města skvělou kulisu, a se spolkem Veteránisté Bohatice, který svými historickými vozy tvoří líbivý kontrast s folklorními kroji.
O Karlovarském folklórním festivalu:
První ročník Karlovarského folklorního festivalu se konal v roce 1996 z vůle jeho zakladatelů, významných českých folkloristů, Evy a Lubora Hankových. Od samého počátku byl festival organizován dobrovolníky, členy karlovarského Souboru písní a tanců Dyleň, ale i jejich přáteli, rodinami či známými – všemi, kdo chtěli pomáhat a kdo si uvědomovali, že folklorní festival má v Karlových Varech své místo a svůj smysl. Festival se od roku 1996 rozrostl do značné velikosti a významu, stal se mezinárodním, a za léta své existence hostil soubory z Afriky, Ameriky, Austrálie a Oceánie a z většiny evropských zemí.
Festival má kromě svého mezinárodního významu i význam národní. V Karlových Varech byl již představen folklor z téměř všech českých a slovenských národopisných regionů, jak z těch, kde folklor žije dodnes, tak také z těch, kde folklorní tradice v jistých dobách téměř zanikly.
Karlovarský folklorní festival rok od roku roste. Pořadatelé přicházejí s novými pořady, které z festivalu svým zaměřením dělají akci přesahující do mnoha jiných odvětví, tedy akci s širším významem než pouze kulturním či zábavným. Profesionalita a důležitost festivalu byly podtrženy v roce 2010, kdy byl Karlovarský folklorní festival zařazen na seznam světové organizace I. O.V., a jeho popularita mezi karlovarskými obyvateli byla stvrzena vítězstvím v anketě MF DNES a oceněním festivalu titulem „Nejlepší kulturní událost Karlovarského kraje roku 2010“.