RTMplus

Stránská skála dala světu šavlozubého tygra


Stránská skála je dnes místem, kde si přijdou na své milovníci přírody, horolezci, ale také romantici. Kromě významných druhů rostlin, skalních stěn, výhledů na Brno a jeho okolí se tato národní přírodní památka může pyšnit také tím, že díky zdejšímu nálezu kostry šavlozubého tygra byla tato pravěká šelma pro svět objevena.

V dávných dobách, kdy mezi Stránskou skálou a Moravským krasem ještě tekla řeka, byla vzhledem k výskytu četných jeskyní tato lokalita významným sídlištěm pro tehdejší formy člověka. Pro toho dnešního je Stránská skála, která byla v roce 1978 vyhlášena národní přírodní památkou, především cílem výletů a pozorování živé i neživé přírody.

“Tím, že je to národní přírodní památka, není tu sice zákaz vstupu mimo značené cesty, ale doporučuje se ty pěšiny co nejvíce využívat. Určitá míra veřejnosti zde přítomné a sešlapu je třeba i žádoucí,” řekl Zdeněk Musil, botanik z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Koniklec velkokvětý mají v rámci Brna mnozí spojený s Kamenným vrchem, kde se nachází největší populace této rostliny ve střední Evropě. V České republice je koniklec silně ohrožený. Jedním z míst, kde jej můžete vidět kvést, je i Stránská skála, kde je zachován v rámci stepních společenstev.

“Čítá něco okolo šesti tisíc trsů. Bývalo ho tu více, ale v posledních letech se díky péči populace celkem stabilizovala. Samozřejmě ho lze spatřit za květu tedy pouze v tom předjaří koncem března,” uvedl Zdeněk Musil z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Už svým názvem láká Stránská skála milovníky lezení. To zde tak jako na jiných chráněných územích samozřejmě podléhá určitým pravidlům. Nejsou dovoleny žádné hromadné akce, ale jednotlivci a menší skupiny si zde v tomto směru jistě přijdou na své.

“V rámci té těžby vápenců tady vznikly takové ideální prostory, ideální stěny, které jsou využívány lezecky. Z pohledu ochrany přírody je zde toto lezení povoleno,” vysvětlil Zdeněk Musil.

Malý Jurský park. I tak bychom mohli Stránské skále říkat. Vápenec, který se zde nachází a který se tu v minulosti těžil, pochází z období jury a právě jeho odtěžení napomohlo k přelomovému nálezu světové paleontologie.

“Právě v rámci té těžby vápence zde byly odkryty některé jeskyně. Tehdy se díky tomu našly různé zbytky koster pravěkých zvířat. Byl zde nalezen pozůstatek po tehdejší šavlozubé kočkovité šelmě jako prvonález a tak ten druh byl díky tomuto nálezu popsán,”odhalil Zdeněk Musil, botanik z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

A pokud by vás zajímalo, co se stalo s vápencem, pod nímž se kostra šavlozubého tygra skrývala, stačí se vydat na procházku Brnem. Možná budete překvapeni, kolikrát už jste na něj narazili.

“Zdejší vápenec totiž byl dobře dostupný, blízko a tak byl využíván do základů některých brněnských staveb a například i pro výstavbu kašny Parnas na Zelném trhu,” popsal Zdeněk Musil z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Historicky, paleontologicky, geologicky, botanicky a zoologicky významná místa mezinárodního významu jsou v České republice stejně vzácná jako koniklece. V rámci Brna se na jedno takové dostanete i šalinou. Po výstupu na vrchol si pak můžete užívat výhled na brněnské dominanty, Pavlovské vrchy, Hády nebo Žuráň. Pro TV BRNO 1 Jannis Moras.

Sdílet:

Více od Jannis Moras