Zřícenina hradu Okoř se nachází zhruba 15 kilometrů severozápadně od Prahy ve stejnojmenné obci. Zájemci se tady poměrně rychle dostanou autem, na kole nebo pešky. A pokud máte rádi historii a krásnou přírodu, rozhodně tuhle opěvovanou památku nesmíte vynechat.
"V současné době je hrad otevřen dle standardních otevíracích hodin, tedy od úterka do neděle. V době od 10:00 do 16:30," uvedl starosta obce Okoř, Petr Procházka.
Hrad byl vystavěn v polovině 13. století. Z této doby pochází i polygonální věž s kaplí opevněná hradbou, která doslova hypnotizuje zrak návštěvníků. Tato pevnost se nachází v údolí mezi poli na malé skalce, kterou obtéká Zákolanský potok. Oblíbený cíl výletníků se tyčí ve výšce 275 metrů nad mořem. Svou polohou pod úrovní okolních vrchů je na českém území výjimkou. Návštěvníkům však nabízí nezaměnitelný výhled na malebné okolí a to z nejvyšších pater, která jsou zájemcům běžně přístupná.
anketa
Kromě rozsáhlé zříceniny pak stojí za zmínku i zdejší malebná příroda. Okolí hradu tak vyhledávají jezdci na koni, cyklisté i dobře obutí turisté. K dispozici je tu hned několik dobře značených tras a cyklostezek.
"Doporučil bych jít po modré značce do Libochoviček, dále po zelené podél potoka přes Budeč do Zákolan. A pak se vrátit po červené zpátky na Okoř," uvedl předseda krajské komise značení KČT, Jan Linhart.
Velmi netradiční pohled na Okoř se vám naskytne, pokud se rozhodnete vyrazit po modré značce v úrovni věže. Hrad tak pozorujete z výšky. Odborníci pak doporučují pokračovat přes obec Libochovičky.
"Po zpáteční cestě po červené bych určitě nevynechal známý železniční viadukt, který je kamenný," doplnil uvedl předseda krajské komise značení KČT, Jan Linhart.
Po kamenném viaduktu, který byl postaven v roce 1873 jezdí i historické vlaky - a to zejména v létě. V jeho těsné blízkosti můžete obdivovat také Nový Mlýn s překrásnou zahradou. Po pár minutách pak dojdete až k rotundě svatého Petra a Pavla v Budči, postavené dokonce v 9. století.