V rámci blížících se Dnů pěstounství se v pražské zoo setkaly pěstounské rodiny se zástupci vedení hlavního města. I proto, aby rodičům poděkovaly za jejich odhodlání a obětavost.
,,Uspořádáme vždy takový den v zoologické zahradě, kde se všichni potkají a já musím říci, že mám naprosto pozitivní reakce od těch pěstounů, říkají, že je to skvělé. Nejen, že se děti podívají do zoo, leckdy je to finančně náročné pro ty pěstouny, ale že se tady ti pěstouni potkají, že si sdílí své zkušenosti, že to říkají dále, že možná někoho i motivují, aby se stal pěstounem, to je všechno cílem dneška," řekla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora hl. m. Praha.
Prostřednictvím osvětové akce chce Praha upozornit na chystanou změnu zákona, která od příštího roku zakáže umisťovat děti do tří let v kojeneckých ústavech. Do té doby chce mít metropole připravenou síť pěstounů, kteří by se o děti mohli postarat.
,,Máme přes 1230 pěstounů, já jsem viděla některá čísla, za minulý a předminulý rok přibylo hodně zájemců jak na přechodnou dobu, tak na tu dobu trvalou a já doufám, že touto kampaní a vším, co děláme, že namotivujeme i další," řekla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora hl. m. Praha.
Pěstounské rodiny zatím kojeneckým ústavům konkurovat nemohou. Pěstounů sice přibývá, stále jich je ale nedostatek. Jak tedy mají zájemci o pěstounství postupovat?
,,Pěstounem se v České republice může stát víceméně kdokoliv, kdo má čistý trestní rejstřík a má alespoň základní zázemí. Je nejlepší jít na nejbližší OSPOD, tedy Orgán sociálně-právní ochrany dětí a tam vám pomohou. Pomohou vám vyplnit dokumenty, které jsou potřeba, pomohou vám přihlásit se do přípravy tak, abyste se pěstounem mohli stát," řekl Zdeněk Soudný, ředitel organizace Dobrá rodina.
Pokud tohle klapne, zájemce o náhradní rodinnou péči je zařazen do evidence pěstounů. Ta ale není pro každého. Práce je to náročná, a to především emočně. Své o tom ví i pěstounka Miriam Kombercová.
,,My jsme došli na úřad městské části Praha 5, kde bydlíme, tam jsme získávali první informace, přišla k nám paní z OSPODu na první šetření a pak už se to rozjede, dají vám potřebné papíry, dokumentace, musíte projít všechny psychologické testy, posouzení, návštěvy všech sociálních pracovnic a pak čekáte, zda vás zařadí do evidence," řekla Miriam Kombercová - pěstounka.
Problém pak bývá s umístěním například početnějších sourozenců nebo s dětmi s hendikepem. Proto v Praze vznikl Sociální nadační fond, který pěstounům nabízí finanční pomoc, třeba se zaplacením volnočasových kroužků a podobně.