RTMplus

V Praze chybí pěstouni. Magistrát spustil náborovou kampaň


,,Láska se nedělí. Láska se násobí." To je motto nové kampaně hlavního města na podporu náhradního rodičovství, Kampaň představí veřejnosti sedm různých příběhů lidí, kteří jsou již pěstouny nebo naopak byli v náhradní péči vychováni.

V Česku chybí pěstouni a jejich nedostatek hlásí i databáze hlavního města. Opatrovníci přitom budou zapotřebí víc než kdy dřív - do konce příštího roku mají totiž skončit kojenecké ústavy. Pražský magistrát proto spustil kampaň, která má pomoci opatrovníky, o svěřené děti, přilákat.

,,Vstupuje nový zákon v platnost, který tak říká se ruší ty kojenecké ústavy, tzn. ústavy pro děti do tří let a právě pěstouni by měli být ti, kteří by se o tyto malé děti měli starat a my, protože chceme na to období, kdy se to zruší, kdy ten zákon vstoupí v platnost, být připraveni, tak právě proto děláme takovouto kampaň, aby se o pěstounství vědělo," řekla Alexandra Udženija (ODS) - náměstkyně primátora hl. m. Prahy.

Kampaň s názvem ,,Láska se nedělí, láska se násobí" si v podobě fotografií veřejnost bude moci prohlédnout v pražských ulicích. Nabídne příběhy jednotlivých pěstounských rodin, zároveň má ale také vyvrátit předsudky o náhradní péči.

,,Například je takový mýtus, že pěstouny mohou být jenom páry muž - žena. Není to pravda, můžou to být i páry, které jsou stejného pohlaví a tak dále," vysvětlila Udženija.

Současně s kampaní vznikl i nový informační web www.pěstouni.praha.eu. Tady mohou zájemci získat potřebné informace o opatrovnictví nebo rady odborníků.

,,Pěstounem se může stát v zásadě kdokoli, kdo má čistý trestní rejstřík a kdo splňuje nějaké základní sociální podmínky a každý kdo o tom přemýšlí by měl navštívit speciální stránky nebo jít klidně na OSPOD a pobavit se o tom, co obnáší práce pěstouna. Je to spousta pěkných věcí a samozřejmě jsou to taky nějaké výzvy," řekl Zdeněk Soudný - ředitel spol. Dobrá rodina.

Mezi ty prý ale nepatří takzvaná příprava, která podle odborníků případné zájemce často odradí.

,,Což ale není žádná maturitní zkouška a lidé se nemusí bát, že jim bude nahlíženo do soukromí a budou muset svěřovat spoustu svých tajemství. Je to spíš podpůrný instrument, vlastně takové průvodcovství k tomu, aby tu úlohu jednou dobře zvládli," vysvětlil Soudný.

Navíc právě Praha patří v této oblasti ve srovnání s ostatními kraji k těm nejpříznivějším, což je i důvod, proč se řada zájemců o pěstounství stěhuje právě do hlavního města. Jen přechodných pěstounů metropole eviduje 79. Silva Lingová je jednou z nich.

,,Jsem léta v sociální práci a zažila jsem toho dost, co třeba moc nefunguje nebo kde jsem viděla nějaké zklamání, nějakou bolest i jsem zažívala, že třeba děti třeba na ten systém doplatili nějakým způsobem a zjistila jsem, že ten systém nemůžu změnit a, že to co můžu udělat je začít se starat jako pěstounka," řekla Silva Lingová - pěstounka.

V rámci osvětové kampaně bude výstava do 31. října k vidění na pražském Mariánském náměstí, znovu pak od 30. listopadu a opět na začátku příštího roku. Pokračovat pak bude v Praze 2, v Praze 4 nebo v Praze 21.

Sdílet:

Více od Kristýna Svobodová