Velikonoce na faře - tak se jmenuje akce, která se každý rok koná v Dolní Krupé na Mladoboleslavsku.
,,My se tu věnujeme tradičním velikonočním zvykům a snažíme se klást důraz na takové, které máme doložitelné v našem regionu. Najdete tady jak malování a zdobení vajíček klasickými technikami, tak i méně tradiční jako je například vyškrabávání vajíček," prozradila Kateřina Jeníčková, ředitelka Muzea Mladoboleslavska.
,,Já dnes s nimi vyrábím kraslice. Vybrala jsme si vyškrabované kraslice, což je trochu náročnější technika, voskovou znají z mateřských školek, tak jsem chtěla něco jiného. A protože se tu vše vyrábí z přírodních materiálů, tak jsem ještě zvolila další velikonoční dekoraci, což je Morana, která je vyrobená ze šustí a z různých zbytků hadříků a krajek," řekla Ivana Sýkorová, lektorka.
Na faře, která se naplno veřejnosti otevírá až v květnu, bylo možné kromě barvení a vyškrabávání vajíček, také uplést pomlázku, ochutnat naklíčený hrách, tedy pučálku a nebo si prohlédnout celou faru včetně expozice o životě na faře a zaniklých obcích Ralska, či výstavku prací dětí z místní mateřské školky.
,,Vloni jsme například zdobili perníčky, dělali jsme voskové kraslice. Děti baví všechno. Kluky především baví plést pomlázky, ale i byla byste překvapená, že je chytilo i barvení vajíček" doplnila Ivana Sýkorová, lektorka.
,,Na dalším našem pracovišti, které je zhruba pět kilometrů odtud, v Bělé pod Bezdězem probíhají Velikonoce na zámku, kterých se naše muzeum taky zúčastní, " řekla Kateřina Jeníčková, ředitelka Muzea Mladoboleslavska.
Středočeské Velikonoce se zkrátka konají napříč celým krajem. Například v muzeu v Novém Strašecí zájemce potěší jarní tvoření spojené s hledáním velikonočních kraslic, v Přerově nad Labem zase velikonoční výstava s názvem "Jaro na vsi" a v Roztokách u Prahy se otevře Velikonoční ateliér. Všechny velikonoční akce, které se většinou konají v muzeích a skanzenech najdete na stránkách Středočeského kraje.