Pochodem přes historické centrum Prahy uctili řemeslníci památku svatého Lukáše, patrona cechu malířského. Průvod s bubeníky a korouhvemi byl třešničkou na dortu bohatého celodenního programu. Ten začal už ráno v Kapitulním kostele všech svatých na Pražském hradě vystavením ostatků evangelisty Lukáše. Jeho lebka je součástí Svatovítského pokladu už od dob Karla IV, který ji získal v italské Padově. V kostele představili své korouhve mistři všech přítomných řemeslnických cechů. A nejen z České republiky.
Tedy doslova středoevropská oslava dobrého řemesla byla i velmi zajímavou exkurzí do historie dávné i nedávné. Organizátoři setkání, příslušníci Cechu malířů lakýrníků a tapetářů představili například původní korouhev tehdy samostatného cechu lakýrníků z roku 1947.
Došlo i na propojení historie se současností symbolickým splynutím původní a nové korouhve. Pak už následoval průvod, jehož cílem byl Týnský chrám na Staroměstském náměstí, kde má svatý Lukáš svůj oltář. Součástí oltáře je obraz, který vysvětluje proč se stal Lukáš patronem právě malířů. Podle tradice totiž namaloval první portrét Panny Marie.
Po mši promluvili zástupci zahraničních spolků a cechmistr představil feruli. Insignie, opět propojila současnost s historií.
Program slavnosti pokračoval prohlídkou Staroměstské radnice a nemohlo chybět ani posezení v hostinci, kde si mistři svého řemesla připili na úspěch pochodu letošního i na zdar všech následujících.