Praha zvažuje možný návrat sochy rakouského maršála Radeckého na Malostranské náměstí. Tam socha stála mezi lety 1858 a 1919. V případě obnovení by byla umístěna do středu dolní části náměstí. Na jejím původním místě dnes totiž jezdí tramvaje.
,,Většina expertů se shoduje, že to je mimořádné umělecké dílo, jedna z nejkvalitnějších veřejných plastik z přelomu 19. a 20. století a navíc i urbanisticky na prostor Malostranského náměstí by nějaké umělecké dílo mohlo patřit a slušelo by tomu prostoru," řekl Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora hl. m. Prahy
Socha maršála od profesora Christiana Rubena a sochařů Josefa a Emanuela Maxových byla z Malostranského náměstí sňata v roce 1919, kdy byla rozebrána a uložena do Lapidária.
,,Byla odejmuta po zániku pádu Rakouska-Uherska na konci 1. světové války, kdy v té atmosféře obnovy Československa nebo české nezávislosti v rámci Československa, tak všechno, co bylo spojeno s rakouským mocnářstvím, ať už přímo či nepřímo, tak bylo odstraňováno," vysvětloval Pospíšil.
Podobně jako třeba Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Jeho osud ale zpečetil tehdejší rozbouřený dav, který sloup zničil a tak dnes na náměstí stojí jeho replika. Rakouský maršál Radecký byl český šlechtic a dodnes je historicky považován za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století.
,,Patří mezi nejvýznamnější české vojevůdce. Takových osobností jsme v českých dějinách moc neměli, pokud i vojevůdce budeme považovat za osobnosti v rámci dějin, kterými Evropa prošla a tedy i České království a následně Československo a Česká republika," pokračoval Pospíšil.
Rozhodnuto o navrácení pomníku na Malostranské náměstí ale zatím není.
,,My v tuto chvíli připravujeme pouze úvodní studii, kdy budeme zkoumat možnosti návratu Radeckého a budeme vyčíslovat tyto možnosti, co by to vůbec stálo. Tzn. to samotné rozhodnutí není o tom, že socha bude navrácena do veřejného prostoru, ale že se dají připravit veškeré podklady pro to, aby se mohlo kvalifikované rozhodnutí udělat," dodal Pospíšil.