Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby změnila způsob financování sociálních služeb. Současný systém, který vychází z takzvaného směrného čísla, považuje magistrát za nespravedlivý. Deset let starý postup přerozdělování peněz už podle náměstkyně pražského primátora Alexandry Udženije, neodpovídá současným potřebám a demografickým změnám v Praze.
,,Z ministerstva když přijde dotace, ty dvě miliardy, tak vlastně je to na jednoho Pražana 1 600 korun, když to přijde do Olomouckého kraje, tak je to 3 300 korun a tady se já bavím o tom nepoměru, který jde z toho ministerstva vůči různým krajům a tady já říkám, pojďme otevřít debatu, aby to bylo férovější," vysvětlovala náměstkyně pražského primátora, Alexandra Udženija (ODS).
,,Ta dostupnost, to znamená ta síť je nevyrovnaná mezi jednotlivými kraji a v jednom kraji bude třeba dostupnější pečovatelská služba, protože bude mít ten kraj víc finančních prostředků historicky a může si dovolit větší hustotu a saturaci těch potřeb a druhý kraj, který má méně peněz, tak samozřejmě tu síť nemůže rozvíjet a nemůže zafinancovat ty potřeby těch svých občanů na tom území," řekl viceprezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb, Jiří Procházka.
Praha se navíc podle náměstkyně Udženije v oblasti sociálních služeb potýká s řadou specifik jako s nárůstem počtu seniorů, osob bez domova nebo uprchlíků. To vše podle ní vyžaduje adekvátní finanční podporu ze strany státu. Pokud k tomu nedojde, mohly by podle ní Praze v budoucnu chybět finance na provoz sociálních služeb.
,,Když se podíváme, že nás sociální služby na území hlavního města Prahy ročně stojí čtyři miliardy, sedm set milionů a pouze dvě miliardy dostáváme z Ministerstva práce a sociálních věcí, tak je to neudržitelné," doplnila Udženija.
Diskuze se státem, o kterou Praha usiluje, by tak měla vést k férovějšímu rozdělování státních dotací na sociální služby. Stát by při tom měl přihlížet i na plánovaný rozvoj krajských sítí sociálních služeb.
,,Očekávám, že bychom se mohli do konce června poprvé sejít, abychom se bavili u kulatého stolu o tom, jak by se to mělo nastavit do budoucna, abychom opravdu vzali ta data a čísla, počet obyvatel, počet obyvatel 65+, výhled jaká je, protože ta křivka je neúprosná," doplnila Udženija.
Podle Udženije tak Praha od státu nežádá více peněz, ale změnu systému tak, že by z celkové vyplacené sumy, na základě dat, dalo Praze více peněz a ostatním krajům ubralo.