Umělcům a žebrákům, kteří v ulicích Prahy využívají zvířata, zřejmě odzvoní. Praha totiž chystá změnu vyhlášek, která má tuto činnost při nejmenším ještě více omezit.
"Jsou zde různé žebravé skupiny, které provozují třeba hru na harmoniku, například z Rumunska, mající u sebe psy bernardýny a snaží se v lidech vyvolat určitou emoci, lítost a tím získat více peněz. Našim cílem je toto omezit, jak Pražany, tak návštěvníky to obtěžuje. Máme obrovské množství reakcí od lidí," řekl Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora hl. m. Prahy.
anketa
"Jsem v nejvyšší míře vzteklá, protože zvíře na tu ulici nepatří. Jestliže žebrá člověk, tak je to jeho problém, i když by to být nemělo, ale to zvíře, protože já jsem ochránce zvířat, tak si myslím, že je to šílené."
"Myslím si, že je dobře, že se to bude zpřísňovat, přijde mi, že by lidé neměli využívat zvířata k nějakému svému obohacení či žebrání."
"Nepřijde mi to fér vůči těm zvířatům, zároveň nevím, čeho tím přísněním chtějí docílit, jestli ty psy budou odebírat a posílat do útulků. Asi bych o tom potřebovala vědět víc."
Původní plány města počítaly se zákazem žebrání s účastí zvířat i bez nich na celém území Prahy. S uměleckými produkcemi se zvířaty, tedy s takzvaným buskingem, je to jednodušší, zákaz bude platit všude. Samotné žebrání je ale podle Ministerstva vnitra základním lidským právem. Vedení města tak omezení plánuje alespoň ve vybraných částech metropole.
"My nemůžeme přijmout vyhlášku, která by byla v rozporu s právním názorem Ministerstva vnitra, proto jsme
Zákaz žebrání už platí v některých částech centra Prahy. Příliš se ale nedodržuje.
Novely vyhlášek teď musí ještě projednat legislativní výbor pražského zastupitelstva. Ten by je mohl schválit v letos v říjnu. Přísnější opatření by pak mohly začít platit začátkem příštího roku.