Na 20. květen připadá Světový den včel. Jejich svátek vyhlásilo OSN v prosinci 2017 na základě iniciativy Slovinska. Do oslav se letos zapojila také Praha 6, která na střechu polikliniky Pod Marjánkou a do parku Ladronka umístila včelí úly. Ty teď mají zlepšovat životní prostředí a v rámci školních exkurzí také zvyšovat povědomí o významu včel.
,,Budou akce pro školy, s tím, že ještě teď v květnu a následně potom v červnu budeme školám poskytovat ty místní včelaře, aby jim vysvětlili, jak to včelaření funguje i s praktickými ukázkami a současně tady budeme mít i ze Slovinska včelaře, kteří nám budou pomáhat a ukazovat zase jejich zkušenosti," vysvětloval Ondřej Stárek (ODS), starosta MČ Praha 6.
Slovinsko totiž patří ke světové včelařské špičce. Za účasti velvyslankyně země tak městská část v parku Ladronka zahájila výstavu o včelách.
,,V Česku máte také velmi dobrou tradici včelaření a máte dobré včelaře. A naši včelaři velmi dobře spolupracují s těmi českými, musím říct, že když jsme přišli s tímto nápadem, udělat Světový den včel, Česko bylo jedno z prvních, které nás podpořilo. Můžeme se učit jeden od druhého. Čeští včelaři od nás a možná naši včelaři se naučí něco od vašich," řekla K. E. Tanja Strniša, velvyslankyně Slovinské republiky.
Slovinské velvyslanectví pořádá každoročně, na území Česka, řadu osvětových akcí, které mají veřejnosti připomenout důležitost včel v životě na Zemi. V tuzemsku je jich podle včelařů přemíra a je tak potřeba dbát na to, kam nové úly včelaři umístí.
,,Samozřejmě včely jsou důležitý jako opylovací služba a ty včely vlastně vytváří si tu zásobu zase aby přežili zimu. Takže nejsou vyloženě jakoby místa kde není co by ty včely sbíraly, ale jsou spíš místa, kde je těch včel strašně moc a navzájem si konkurujou," řekl Milan Šimonovský, předseda Včelařského spolku pro Prahu 6 a Prahu 7.