RTMplus

Jindřišská věž představuje historii deskových her


Jindřišská věž láká na výstavu historických deskových her. Stolní hra jako taková provází lidstvo už pět tisíc let. Výstava ve zvonici v Praze 1 ale představuje nejstarší hry maximálně 100 let zpátky. I tak je ale na co se dívat. Pohled do světa zábavy od 18. století, jak se výstava jmenuje, je v Jindřišské věži připravena až do 3. 8.

Výstava v Jindřišské věži v Praze 1 vrátí návštěvníky do dětských let. A to jak ty náctileté tak i ty, řekněme, nejzkušenější. Zvonice kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty totiž představuje stoletou historii deskových her.

Exponáty jsou vystavené ve třetím patře a také úplně nahoře, na vyhlídce, narazíte na ně ale i na chodbách mezi patry. K těm nejoblíbenějším mezi návštěvníky patří legendární Dostihy a sázky, ale i další notoricky známé deskovky, o kterých se tady mimochodem dozvíte řadu zajímavostí.

A třeba nesmrtelné Pexeso, které si alespoň jednou v životě zahrál snad úplně každý, a které pro Čechy vynalezl v půlce 60. let výtvarník Zdeněk Princ, má svůj původ až v dalekém Japonsku. Své místo na zdech zvonice pak má i legendární Člověče nezlob se. 

Stolní hry pak také odrážely svou dobu. Pokud tedy vznikaly v období, kdy se válčilo, téma nové deskovky bylo jasné. Na výstavě ale najdeme i hry sportovní, vědomostní, ale například i hry reklamní.

Nás pak na výstavě asi nejvíce zaujaly hry se staršími daty výroby. Jednou takovou pak byla i tahle cestovatelská deskovka, která své hráče vzala na dobrodružství do staré Prahy.

Víc se nám už, člověče nezlob se, do reportáže nevešlo. Na zbytek ručně malovaných a nápaditých her se ale do Jindřišské věže můžeš přijít podívat sám.

Sdílet:

Více od Kristýna Svobodová