Westmedia

Den poutníka se stává významnou tradicí


U příležitosti svátku patrona poutníků sv. Jakuba, který připadá na 25. července, se v barokním areálu Skalka u Mníšku pod Brdy konala akce Den poutníka. Tradiční akci zpestřilo udělení ocenění vybranému poutníkovi, jako výraz uznání mimořádného přínosu konkrétní osobnosti v rámci šíření poutnictví.

V barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se uskutečnil Den poutníka. Tradiční poutnická akce u příležitosti svátku sv. Jakuba se konala již podruhé. Kromě spolku Svatá Ludmila stály tentokrát za její organizací například Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, Cesta Česka nebo zdejší Římskokatolická farnost. Důležitou podporu tradičně poskytl Středočeský kraj.

"Středočeský kraj podporuje rozvoj poutního turismu na našem území prostřednictvím Středočeské centrály cestovního ruchu a oblastních destinačních managementů, ale zejména také tím, že má úzkou spolupráci se spolkem Svatá Ludmila, který podporujeme formou dotací a na každý rok si stanovujeme nějaké cíle, které chceme v oblasti poutního turismu dosáhnout," říká Václav Švenda (TOP 09), radní Středočeského kraje.

"První Den poutníka se konal ve Svatém Janu pod Skalou a my vždycky vybíráme to poutní místo podle toho, aby se tam dalo ubytovat, dalo se tam najíst, takže chceme ukazovat takové svébytné poutní místo, které vlastně nabízí takovou plnou infrastrukturu," vysvětluje Miroslava Janičatová, ředitelka spolku Svatá Ludmila.

Rozvoj poutního turismu ve středních Čechách je podle radního významný.

"Nejedná se pouze o propagaci, ale jedná se například i o koordinaci - vznik nových poutních cest. Pro letošní rok je to například Vintířova stezka," doplnil  Švenda. 

Návštěvníci se během akce setkali a diskutovali s lidmi, kteří se přišli podělit o zkušenosti ze svých poutních cest.  Akci zpestřilo udělení ocenění konkrétní osobnosti za mimořádný přínos v rámci šíření poutnictví.  Oceněným poutníkem se stal monsignor Peňáz, který je organizátor a propagátor pěších poutí.

"Bylo to pro mě překvapení, opravdu jsem to nečekal, že by takové nějaké ocenění bylo. Ale snažím se, dejme tomu, na té moravské straně kolem toho Velehradu. Chodíme tam třikrát za rok z různých míst, a teď se to vlastně přesouvá do celé České republiky," pochvaloval si oceněný poutník.

Jan Peňáz nachodil za svůj život během poutí přes 10 tisíc kilometrů včetně dálkových cest do Říma.

Mezi pořadateli letošní akce nechybělo ani město Mníšek pod Brdy, které v areálu Skalka pořádá kulturní akce.

"Mnohokrát za ten rok sem putujeme a trávíme tady svůj volný čas s našimi dětmi, s přáteli. Je to opravdu i místo komunitního charakteru, kdy sem hodně rodin pořádá třeba už tradiční výlety," dodává Daniela Páterová (BEZPP), místostarostka Mníšku po Brdy.

Součástí akce Den poutníka byl i kulturní program. Zájemci si mohli prohlédnout poutní areál s kostelíkem sv. Máří Magdalény, klášterem, křížovou cestu a poustevnu. Na akci pak navázalo třídenní putování po Cestě Česka.

Sdílet: